Yabancı Kripto Para Borsalarının Avantajları Ve Dez Avantajları

Yabancı Kripto Para Borsalarının Avantajları Ve Dez Avantajları

Kripto paralar ile ilgili yatırım yapan bireylerin en başta çift yönlü işlem avantajı olmak üzere çeşitli kaldıraç sistemi ve analiz desteği gibi çok avantajları olması sebebiyle yatırımlarını Kripto Borsası yerine daha çok Forex piyasasında değerlendirmeyi tercih ettikleri son zamanlarda çıkan çeşitli söylentiler arasında yer almaktaydı. 2020 senesinde de Yükseliş yaşamaya devam ediyor. Günümüzde 1800 e yakın Kripto para işlem görmektedir. Bu Kripto paraların içerisinde öne çıkanlar genel itibariyle Bitcoin, Ethereeum, ripple aracı Kripto paralar olmak üzere karşımıza çıkmaktadır.

Kripto Paraların Avantajları

  • Ufak bir hesap açmak ile işlem yapılmaya başlanabilir. En küçük bir bilgi ya da belge eksikliğinde ya da hatasında hesap açımı kesinlikle reddedilmektedir. Bazen de bireylerin varlıklarına değişik coğrafi konumlardan erişmek zor olabilmektedir. Kripto para dünyasında internet ortamına erişim sağlanabilen herhangi bir mobil cihaza gereksinim duymaktadır. Hesap cüzdanının oluşturulması ve bireylerin istedikleri yer ve zamanda hesaplarına erişim sağlamaları mümkündür.
  • Kripto para birimlerinin genelini kontrol edebilmek amacıyla belli bir Merkez ya da kurum mevcut değildir. İnternet ağı bütün katılımcılara ve diğer yatırımcılara eşit şekilde dağıtılmaktadır. Her bilgisayar, Bu sistemin bir üyesi Yani bir parçası sayılmaktadır. Bu durum, genel itibariyle Merkezi bir Otoritenin Kripto paralar ile ilgili belirli kuralları belirleme yetkisi olmadığı anlamına gelecektir.  Kısmen çevrimdışı olsa bile ödeme sistemi istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam ettirir.
  • Kripto para birimleri açısından herhangi bir işlem limiti bulunmamaktadır. Dünyanın değişik bölgelerinde olan bireyler alıcı ya da satıcı konumunda işlem yapabilir. Herhangi bir zorluk yaşamadan gerekli olan Bitcoin ya da diğer Kripto para birimlerini aktarmak mümkündür. İşlem kontrol edilemez ya da önlenemez. Ülkeler arası işlem durumlarına göre kripto paraları ile son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Çünkü hiçbir zaman Merkez Bankası’nın kontrolü altında işlemler gerçekleştirilmemektedir.
  • Paralar kesinlikle sahte olamaz, Ayrıca bu paralar kopyalanamaz. Bu özellikler bütün sistemin bir bütün olarak çalışması kriterlerini oluşturmaktadır. Kripto para birimlerinde bireylerin isimlerine ya da adreslerine veya herhangi bir bilgiye referans olmadan ya da böyle bir duruma gereksinim söz konusu olmadan sonsuz sayıda cüzdan oluşturmak mümkündür.
  • Başka herhangi bir çevrimiçi Forum yahut banka sistemi ile geçici kullanılarak bir yere paranın aktarılması işlem yapan katılımcı açısından maliyetli sayılmaktadır. Kripto para transferi ise bankalara ve diğer kuruluşlara herhangi bir komisyon ya da ücret ödenmeksizin gerçekleştirilir. Kripto para transferleri ücretsiz değildir fakat kullanılan çeşitli maliyetler ya da diğer kalemler geleneksel yollara göre çok daha düşük ücretli olarak bireylerin karşısına çıkmaktadır.

Dezavantajları

  • Her katılımcı, kripto para birimlerinin nasıl kullanılması gerektiğini ya tam bilmiyor ya da bildiklerinin farkında değildir. dijital para birimleri teknolojisi biraz karmaşık bir yapıdadır. Bu sebeple yatırım işlemlerine giriş yapmadan önce dikkatli bir şekilde davranılması gerekir. Bilgi eksikliğine dikkat edilmelidir.
  • Kripto paraları genel itibari ile en başından beri Çok oynak bir yapıya sahip olmaktadır. Fiyatlarda meydana gelen yüksek oynaklık, kurumsal bazda ya da bireysel bazda bazen de çok ciddi zararların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Fiyatlarda meydana gelen bu aşırı dalgalanma genel itibariyle katılımcılar arasındaki İlgiye göre değişiklik gösterebiliyor. Yani bu durum Aslında katılımcıların yüksek kârlar kazanmasının yanında aynı zamanda çok büyük zararlara uğramasına da Sebep olabilecek bir faktördür.
  • Yanlışlık ile Kripto para birimlerinin kullanılması ile herhangi birisine bir ödeme gerçekleştirilirse ödenilen tutarın geri gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü Kripto paralar herhangi bir devletin kurum ve kuruluşun ya da Merkez Bankası’na bağlı bir şekilde işlem gerçekleştirilmemektedir. Eğer ki yatırımcılar, böyle bir durumun söz konusu olması durumunda Yargı yoluna başvursa  bile muhatap bulamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir