Borsaya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Borsaya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Borsa, kıymetli evrakların yani hisse senetlerinin ve emtiaların sürekli el değiştirdiği kurumsal bir piyasadır. Birçok kişi borsaya yatırım yapmak istiyor ancak genellikle borsanın ne demek olduğunu bile bilmiyorlar. Bu yazımızda borsaya yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken 5 şey nedir, beraber öğreneceğiz.

1.Bilgi Edinin

Borsaya yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken ilk şey, borsanın ne olduğunu öğrenmektir. Borsa hakkında uzun okumalar yapıp eğitimler alarak kendinizi bu alana hazırlamalısınız. Borsa şans oyunlarının oynandığı bir yer değildir. Hatta halk arasındaki efsanenin aksine borsa çoğu zaman şans işi değildir. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, yatırımınızı değerlendirmek istiyorsanız bol bol bilgi edinin. Bilgiye ve eğitime doymayın.

2.Deneyim Kazanın

Borsaya girmeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de deneyim kazanmaktır. Birçok borsa yatırım sitesi ve aracı sitelerin deneme sürümleri mevcuttur. Size verilen sahte sanal paralar ile yatırımlar yaparak sistemin nasıl işlediğini anlayabilirsiniz. Bir yandan öğrenmeye ve eğitime devam ederken bir yandan da bu gibi siteler aracılığıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca başarılı insanların kariyerlerini okuyarak da deneyim kazanabilirsiniz. Büyük yatırımcılar gibi düşünmeye başlarsanız kazancınız da büyüyecektir.

3.Stratejinizi Belirleyin

Borsada başarılı olmak istiyorsanız mutlaka yatırım stratejileriniz ve planlarınız olması gerekmektedir. Sürü psikolojisine kapılıp çoğunluğun peşinden sürüklenmektense, kendi stratejilerinizle ilerlemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Kendinize hedefler belirleyin ve bu hedeflere adım adım ulaşmak için stratejilerinizi oluşturun.

4.Uzun Vadeli Hedefleriniz Olsun

Önceki maddede bahsettiğimiz gibi; hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için stratejiler belirleyin. Ancak bu hedef ve stratejilerin uzun vadeli olmasına dikkat edin. Günü kurtarmak ve kısa vadede büyük paralar kazanmayı hayal etmek yerine, uzun vadede yıllarca başarılı olabileceğiniz ve kazanç elde edebileceğiniz hedefler oluşturun.

5.Duygularınızın Esiri Olmayın, Rasyonel Olun

Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken önemli konulardan birisi de psikolojinizdir. Sağlıklı düşünmek ve rasyonel olmak için duygularınıza esir olmaktan kurtulun. Duygularınız ve hırslarınız ile hareket ederseniz zararlı çıkabilirsiniz. Unutmayın, borsada sadece rakiplerinizle değil, kendinizle de rekabet edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir